Laureat w kategorii Sztuki Plastyczne 2022
Piotr Szulkowski – grafik, fotograf, malarz, rzeźbiarz
Nominowany za wystawę „Interpretacje dyscyplin olimpijskich”, Galeria -1 w Centrum Olimpijskim w Warszawie
Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1995-2000). Dyplom uzyskał w 2000 roku w pracowni prof. Mieczysława Wasilewskiego oraz aneks w pracowni prof. Adama Myjaka. W 1997 roku pracował na stanowisku asystenta stażysty w Pracowni Rzeźby u prof. Bohdana Chmielewskiego, a w 1998 roku w Pracowni Projektowania Graficznego u profesora Jana Jaromira Aleksiuna na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przez blisko piętnaście lat był asystentem w pracowni rzeźby prof. Adama Myjaka. Od 2009 roku jest doktorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie pracuje jako asystent u prof. Jakuba Łęckiego w Otwartej Pracowni Rzeźby na Wydziale Rzeźby.
Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace można było obejrzeć m.in. na wystawie zbiorowej „Od rozumu do wiary” w Galerii na Emporach w Warszawie (2016). Wraz z rzeźbiarzem Jakubem Łęckim prezentował grafiki w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria” w Pałacu w Jabłonnie (2018) oraz w Pałacu w Korczewie (2019). W 2021 roku w Galerii -1 w Centrum Olimpijskim w Warszawie pokazał swoje grafiki na wystawie „Interpretacje dyscyplin olimpijskich”, nawiązujące do olimpiady letniej w Tokio. W 2022 roku w Galerii -1 artysta wystawił prace stanowiące interpretację zimowych dyscyplin olimpijskich.
…Twórca na pięćdziesięciu płaszczyznach starał się zmierzyć z ujęciem ruchu człowieka podczas zawodów sportowych i chciał pokazać to, na co widz nie zwraca uwagi podczas obserwacji zmagań sportowców. Arena sportowa staje się miejscem, w którym oprócz zmagań sportowców, rywalizacji, rodzi się szereg emocji: radość, złość, smutek ale też gracja, szybkość, zwinność, ciężar, lekkość. Wszystkie te pojęcia u Piotra sprowadzają się do miana znaków graficznych. Biegnące i załamujące się linie tworzą: zamach, rzut, kopnięcie. Artysta od dłuższego czasu pracował nad grafikami, do których inspiracją były olimpijskie dyscypliny sportowe. (…) Technika, jaką twórca posługiwał się podczas realizacji prac, to połączenie serigrafii i druku cyfrowego… (Jacek Cieślak, Rzeczpospolita)
Ostatnio zaktualizowano 27 września 2022 o 14:08