Gala wręczenia nagród im. C.K. Norwida 2024
Maestro Wiesław Ochman – wybitny śpiewak operowy – odbierze 23 września 2024 r. statuetkę Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii „Dzieło Życia”. Podczas gali wręczenia nagród poznamy również laureatów w kategoriach: Literatura, Muzyka, Sztuki Plastyczne i Teatr.
„Dzieło Życia”
Nagrodę specjalną „Dzieło Życia” za całokształt twórczości kapituła przyznała w tym roku tenorowi lirycznemu, zaliczanemu do grona najwybitniejszych artystów operowych świata – Wiesławowi Ochmanowi. Maestro od dziesięcioleci występuje na scenach operowych Polski, Europy i obu Ameryk. Osiąga liczne sukcesy festiwalowe. Zaśpiewał w około 1800 spektaklach operowych. Zrealizował ponad 60 nagrań płytowych, w tym 9 płyt solowych.
– W czasie swojej kariery liczącej dziesiątki lat, oprócz wykonywania światowego repertuaru operowego, przy każdej możliwej okazji promował na wielkich scenach muzykę polską – i tą starszą, z niezapomnianymi kreacjami z oper Stanisława Moniuszki, a kończąc na wieloletniej współpracy z Krzysztofem Pendereckim. Wielowymiarowość działalności maestro Wiesława Ochmana jest wprost imponująca. Jest również reżyserem, malarzem, filantropem, kolekcjonerem, poliglotą. A przede wszystkim wspaniałym, otwartym człowiekiem, który daje ogromną siłę młodym adeptom sztuki wokalnej, wspierając ich kariery – podkreśliła w uzasadnieniu wniosku dr hab. Jolanta Pszczółkowska-Pawlik.
Literatura
W kategorii Literatura nominacje do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida otrzymali:
- Robert Papieski za książkę „Oblicza Iwaszkiewicza” (Wydawnictwo Akademickie SEDNO),
- Tomasz Tyczyński za zbiór opowiadań „Nieuzasadnione poczucie szczęścia” (Wydawnictwo Nisza)
- Marek Wawrzkiewicz za tom wspomnień i esejów „Nie minęło” (Wydawnictwo Autorskie Andrzej Dębkowski).
Muzyka
Kapituła muzyczna zdecydowała o wyróżnieniu w tym roku Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej, która odegrała kluczową rolę w doprowadzeniu do przekazania przez rodzinę Andrzeja Panufnika jego archiwum Gabinetowi Zbiorów Muzycznych Biblioteki UW, w tym w usystematyzowaniu, skatalogowaniu i opracowaniu cennego zbioru.
Maciej Grzybowski otrzymał nominację za przygotowanie koncepcji i realizację 8. Festiwalu muzycznego „TRZY-CZTE-RY. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje”.
Doceniono również Tomasza Rittera za płytę „Lessel, Haydn, Vorisek, Beethoven, Chopin (NIFCCD 146)” oraz wykonanie III koncertu fortepianowego c-moll op. 37 Ludwiga van Beethovena z {oh!} Orkiestrą pod dyrekcją Vaclava Luksa w Filharmonii Narodowej 5 października 2023 r. na koncercie inauguracyjnym II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.
Sztuki plastyczne
W dziedzinie sztuk plastycznych pretendentami do statuetki norwidowskiej zostali:
- Marek Wojciech Druszcz za wystawę fotograficzną „Obiektywnie” w Konstancińskim Domu Kultury „Hugonówka”,
- Agata Skwarczyńska, która zrealizowała projekt „Lekcja anatomii – rekonfiguracja” w sali teatralnej Cricoteki w Krakowie,
- Teresa Starzec za wystawę „Oczka się gubią, ale do oczek zawsze można wrócić” prezentowanej w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.
Teatr
Wśród kreacji teatralnych uznanie kapituły zdobyli:
- Piotr Cieplak za reżyserię spektaklu „Czekając na Godota” Samuela Becketta zrealizowanego na Scenie Studio Teatru Narodowego w Warszawie,
- Marcin Hycnar, który stworzył kreację aktorską w monodramie „Pogo” Jakuba Sieczki w adaptacji i reżyserii Kingi Dębskiej w Teatrze Polonia w Warszawie
- Maksymilian Rogacki za reżyserię spektaklu „Przygody Koziołka Matołka” w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.
Statuetki i nagrody pieniężne
Poza statuetkami Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida laureaci otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 35 tysięcy złotych. Laureat nagrody „Dzieło Życia” otrzyma 50 tysięcy złotych. Nominowani do nagrody wyróżnieni zostaną imiennymi medalami okolicznościowymi oraz nagrodami w wysokości 13 tysięcy złotych.
NOMINACJE NORWIDOWSKIE 2024
W tym roku Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło Życia” odbierze wybitny śpiewak operowy słynący z charyzmatycznej osobowości scenicznej. Znamy również nominacje do nagrody za dzieło lub kreację powstałe w 2023 roku w kategoriach: Literatura, Muzyka, Sztuki Plastyczne i Teatr.
LAUREAT NAGRODY „DZIEŁO ŻYCIA” – Wiesław Ochman
Nagrodę specjalną za całokształt twórczości kapituła przyznała w tym roku Maestro Wiesławowi Ochmanowi. Wybitny śpiewak operowy, tenor liryczny – od dziesięcioleci występujący na scenach operowych Polski, Europy i obu Ameryk, osiągający liczne sukcesy festiwalowe oraz posiadający znaczący dorobek nagraniowy w najbardziej renomowanych firmach fonograficznych.
NOMINACJE DO NAGRODY: LITERATURA
- Robert Papieski – za książkę „Oblicza Iwaszkiewicza”, Wydawnictwo Akademickie SEDNO;
- Tomasz Tyczyński – za zbiór opowiadań „Nieuzasadnione poczucie szczęścia”, Wydawnictwo Nisza;
- Marek Wawrzkiewicz – za tom wspomnień i esejów „Nie minęło”, Wydawnictwo Autorskie Andrzej Dębkowski.
NOMINACJE DO NAGRODY: MUZYKA
- Maciej Grzybowski – za koncepcję i realizację 8. Festiwalu „TRZY-CZTE-RY. Konteksty, Kontrasty, Konfrontacje”;
- Beata Bolesławska-Lewandowska – za kluczową rolę w doprowadzeniu do przekazania przez rodzinę Andrzeja Panufnika jego archiwum Gabinetowi Zbiorów Muzycznych Biblioteki UW, w tym w usystematyzowaniu, skatalogowaniu i opracowaniu cennego zbioru;
- Tomasz Ritter – za płytę „Lessel, Haydn, Vorisek, Beethoven, Chopin” (NIFCCD 146) oraz za wykonanie „III koncertu fortepianowego c-moll” op. 37 z {oh!} Orkiestrą pod dyr. V. Luksa w Filharmonii Narodowej na koncercie inauguracyjnym II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.
NOMINACJE DO NAGRODY: SZTUKI PLASTYCZNE
- Marek Wojciech Druszcz – za wystawę fotograficzną „Obiektywnie” w Konstancińskim Domu Kultury „Hugonówka”;
- Agata Skwarczyńska – za projekt „Lekcja anatomii – rekonfiguracja”, sala teatralna Cricoteki;
- Teresa Starzec – za wystawę „Oczka się gubią, ale do oczek zawsze można wrócić” w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.
NOMINACJE DO NAGRODY: TEATR
- Piotr Cieplak – za reżyserię spektaklu „Czekając na Godota” Samuela Becketta na scenie Studio Teatru Narodowego w Warszawie;
- Marcin Hycnar – za kreację aktorską w monodramie „Pogo” Jakuba Sieczki w adaptacji i reżyserii Kingi Dębskiej w Teatrze Polonia w Warszawie;
- Maksymilian Rogacki – za reżyserię spektaklu „Przygody Koziołka Matołka” w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.
Statuetki i nagrody pieniężne
Statuetki Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida wręczone zostaną 23 września w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureaci Nagrody otrzymują okolicznościową statuetkę, dyplom oraz 35 tysięcy złotych, a laureat Nagrody „Dzieło Życia” 50 tysięcy złotych. Nominowani do nagrody wyróżnieni zostaną imiennymi medalami okolicznościowymi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości 13 tysięcy złotych.
Dotychczasowi laureaci
Od 2002 roku Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida uhonorowanych zostało ponad 100 artystów. Były to osobowości świata sztuki, wybitni twórcy jak: aktorzy i reżyserzy – Gustaw Holoubek, Jan Englert, Danuta Stenka, dyrygenci – Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Łukasz Borowicz, artyści plastycy – Leon Tarasewicz, Barbara Falender, Jacek Sempoliński oraz literaci – Ernest Bryll, Jakub Małecki, Wiesław Myśliwski. Nagrodą „Dzieło życia” uhonorowani zostali między innymi: Danuta Szaflarska, Jan Kobuszewski, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Jerzy Maksymiuk, Józef Hen, Andrzej Seweryn, Piotr Paleczny, Maja Komorowska.
Posiedzenia Kapituł 23. edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida
W dniach 17-26 czerwca 2024 r. odbyły się posiedzenia Kapituł 23. edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida.
Podczas obrad, spośród zgłoszonych kandydatów, kapituły wyłoniły nominowanych i laureatów.
W tym roku w skład kapituł powołani zostali:
Kapituła Nagrody “Dzieło Życia”
Katarzyna Bornowska
Grzegorz Michalski
Tomasz Miłkowski – przewodniczący
Tomasz Wójcik
Józef Zalewski
Kapituła Literacka
Jarosław Klejnocki
Krzysztof Mrowcewicz – przewodniczący
Piotr Sadzik
Krzysztof Strzałkowski
Marek Wawrzkiewicz
Tomasz Wójcik
Kapituła Muzyczna
Katarzyna Bornowska
Jolanta Guzy-Pasiak – przewodnicząca
Izabela Kłosińska
Stanisław Leszczyński
Grzegorz Michalski
Janusz Przybylski
Iwona Wujastyk
Kapituła Plastyczna
Janusz Fogler
Sylwia Lacek
Jacek Maślankiewicz
Anna Szyjkowska-Piotrowska
Stanisław Wieczorek – przewodniczący
Józef Zalewski
Anna Żakiewicz
Kapituła Teatralna
Dorota Buchwald
Katarzyna Flader-Rzeszowska
Tomasz Grochoczyński
Janusz Kotowski
Janusz Majcherek
Tomasz Miłkowski – przewodniczący
Michał Mizera
Jacek Wakar
Zapraszamy do zgłaszania kandydatów w 23. edycji Nagrody im. C.K. Norwida
Samorząd Województwa Mazowieckiego zaprasza do zgłaszania kandydatów do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida przyznawanej w dziedzinie sztuki.
Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida otrzymają artyści tworzący na Mazowszu w kategoriach: Literatura, Muzyka, Sztuki Plastyczne, Teatr za dzieło lub kreację powstałe w roku 2023 oraz w kategorii „Dzieło Życia” – za całokształt twórczości.
Kto może zgłosić kandydata?
Do zgłaszania kandydatów do nagrody zaproszeni są: ogólnopolskie związki twórcze lub ich oddziały, uczelnie wyższe, instytucje kultury, wydawnictwa i redakcje, twórcy indywidualni, a także członkowie kapituł. W przypadku Nagrody „Dzieło Życia” uprawnionymi są także mieszkańcy województwa mazowieckiego. Wyboru nominowanych i laureatów dokonają autorytety w poszczególnych dziedzinach sztuki, zasiadający w kapitułach Norwidowskich.
Gdzie kierować zgłoszenia?
Kandydatów do nagrody zgłosić można, przesyłając wypełniony i podpisany wniosek wraz z oświadczeniem kandydata na adres:
Przewodniczący Sejmiku
Województwa Mazowieckiego
Plac Bankowy 3/5,
00-142 Warszawa
(z dopiskiem „Nagroda Norwida”)
lub e-mail: nagrodanorwida@mazovia.pl
Termin zgłaszania kandydatur upływa 31 maja 2024 r.
Nagrody i statuetki
Spośród zgłoszonych kandydatów Kapituły Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida wybiorą nominowanych i laureatów. Laureaci otrzymują okolicznościową statuetkę, dyplom oraz 35 tysięcy złotych, a laureat Nagrody “Dzieło Życia” 50 tysięcy złotych. Nominowani do nagrody otrzymują imienny medal okolicznościowy oraz nagrodę pieniężną w wysokości 13 tysięcy złotych.
Laureaci nagrody
W 2023 r. laureatami Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida zostali aktorka Maja Komorowska, poetka Anna Piwkowska, tancerz baletowy Patryk Walczak, rzeźbiarka Anna Beata Wątróbska-Wdowiarska i reżyserka Anna Wieczur. Statuetki Norwidowskie w poprzednich latach otrzymali m.in.: aktorzy – Gustaw Holoubek, Jan Englert, Krystyna Janda, dyrygenci – Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Łukasz Borowicz, artyści plastycy – Leon Tarasewicz, Jacek Sempoliński, Stanisław Wieczorek oraz literaci – Ernest Bryll, Henryk Bardijewski, Janusz Drzewucki. Nagrodą „Dzieło życia” uhonorowani zostali tacy artyści jak: Danuta Szaflarska, Jan Kobuszewski, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Jerzy Maksymiuk, Piotr Paleczny.
Ostatnio zaktualizowano 19 września 2024 o 10:55