Rok 2023

Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida 2023 wręczone!

Statuetki Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida 2023

Statuetki Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida 2023

Maja Komorowska odebrała Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło Życia”, przyznawaną przez samorząd Mazowsza za całokształt twórczości. Podczas gali w Teatrze Polskim 24 września wręczone zostały również statuetki w kategoriach: Literatura, Muzyka, Sztuki Plastyczne i Teatr za dzieło lub kreację, które swoje premiery miały w 2022 roku.

– Jest to z pewnością nagroda wyjątkowa, nagroda szczególnego uznania dla tych, którzy tworzą na Mazowszu dzieła, które tak naprawdę wykraczają swoim znaczeniem, rangą, wielkością daleko poza Mazowsze – powiedział przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski, otwierając galę wręczenia nagród.

– Żyjemy w takich czasach, kiedy nie zawsze łatwo być twórcą. Wolność tworzenia, wolność sztuki jest poddawana w wątpliwość. Mam nadzieję, że te czasy będziemy już wkrótce mogli wspominać jako czasy nieudanych prób ograniczenia wolności tworzenia, a nie czasy wyjątkowej łaskawości władzy – dodał przewodniczący.

„Dzieło Życia” dla charyzmatycznej aktorki

Laureatką tegorocznej Nagrody „Dzieło Życia” została wybitna aktorka, o charyzmatycznej osobowości i aktorskiej perfekcji – Maja Komorowska.

– Dzieło Życia Mai Komorowskiej pokazuje, uświadamia nam, że w życiu nie ma miejsca na „puste przebiegi”, nie ma chwil nieważnych, ludzi nieistotnych, spraw zbyt błahych. Że nie można być biernym ani obojętnym… że trzeba czynić, działać, intensywnie być… Być uważnym na drugiego, czułym i cierpliwym. Być tam, gdzie być trzeba, być z tymi, którzy tego potrzebują – powiedziała w laudacji przewodnicząca Kapituły Nagrody „Dzieło Życia” Dorota Buchwald.

Maja Komorowska przytoczyła rozmowę z książki Barbary Osterloff, w której wyznała, że „w miarę upływu lat coraz bardziej dotyka nas brak i że tego braku nie można się pozbyć, ale trzeba go dopełniać, dopełniać ten brak. Czy nie dlatego tworzymy?”

Nagroda dla poetki

W kategorii Literatura nagrodzona została Anna Piwkowska za tom poetycki „Furtianie”. To już jej druga statuetka Norwidowska. Pierwszą poetka otrzymała w 2020 r. za książkę poetycką „Między monsunami”.

– „Furtianie” to jest książka wierszy pełnych pięknej melancholii, to jest książka wierszy utrzymanych w jednej tonacji, to jest książka wierszy inspirowanych podróżami, wspomnieniami, inspirowanych spostrzeżeniami, zobaczeniami nagle rzeczy, na które patrzymy codziennie, a ich nie widzimy – podkreślił przewodniczący Kapituły Literackiej Marek Wawrzkiewicz.

– Tom otwiera motto z Eliota, który mówi „inne echa mieszkają w tym ogrodzie, czy mamy iść za nimi”. (…) Mogę odpowiedzieć twierdząco – tak, nie utraciliśmy wiary w drugą przestrzeń i inne echa mieszkają w tym ogrodzie i trzeba iść za nimi – wyznała laureatka.

Doceniony taniec

Po raz pierwszy Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida odebrał tancerz baletowy. Kapituła Muzyczna doceniła Patryka Walczaka za rolę Księcia Alberta w balecie „Giselle”, wystawianym w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

– Możecie Państwo uznać, że taniec to raczej sztuka dla oczu a nie dla uszu tak, jak muzyka, ale wystarczy sobie uświadomić ileż pięknej, wspanialej muzyki powstało dla jej tańczenia – wyjaśniła werdykt przewodnicząca Kapituły Muzycznej Małgorzata Komorowska.

Laureat wyznał, że nie ma w zwyczaju używać słów do wyrażania emocji, robi to raczej ciałem. – Dzięki muzyce jestem w stanie wyrażać emocje w taki a nie inny sposób, ona mnie kieruje do tego, jak powinna wyglądać każda moja rola – dodał.

Laur dla rzeźbiarki i medalierki

Rzeźbiarka i medalierka Anna Beata Wątróbska-Wdowiarska otrzymała statuetkę w kategorii Sztuki Plastyczne za wystawę monograficzną „Iluzja w przestrzeni. Anna Beata Wątróbska-Wdowiarska. Medalierstwo i rzeźba”, która prezentowana była w Muzeum Mazowieckim w Płocku.

– Trzeba rzeczywiście umieć ocenić tą przestrzeń, która jest zawarta w tych niewielkich dziełach – podkreślił przedstawiciel Kapituły Plastycznej Józef Zalewski.

– Moją miłością życia jest doszukiwanie się przestrzeni tam, gdzie podobno jej nie ma, a jest i próbuję to udowodnić – wyznała rzeźbiarka.

Statuetka za reżyserię

Laureatką w kategorii Teatr została reżyserka filmowa, teatralna, operowa, radiowa i telewizyjna, Anna Wieczur za spektakl „Sztuka intonacji”, który można obejrzeć w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy.

– Praktyka reżyserska doprowadziła ją do takiego sposobu bycia jako reżyserki, że ona znika w dziele. To jest wspaniały sposób istnienia, nie narzuca swojej obecności, nie jest główną bohaterką spektaklu, ale oddaje się tekstowi i oddaje się aktorom – zaznaczył przewodniczący Kapituły Teatralnej Tomasz Miłkowski.

Artystka nie mogła przybyć na galę. W jej imieniu podziękowania przeczytał Jacek Laszczkowski. – Realizować spektakl o wielkich osobowościach teatru, móc się im przyjrzeć, zgodzić się z nimi lub nie – to wyjątkowa okoliczność, niezwykle uświadamiająca, uwrażliwiająca i pogłębiająca moje bycie w sztuce – zaznaczyła Anna Wieczur.

Statuetki i nagrody pieniężne

Laureaci otrzymali Statuetki Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida oraz nagrody pieniężne w wysokości 30 tysięcy złotych i 40 tysięcy złotych przypadku laureatki Nagrody “Dzieło Życia”. Nominowani do nagrody wyróżnieni zostali imiennymi medalami okolicznościowymi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości 10 tysięcy złotych.

 

 

Gala wręczenia Nagród im. C. K. Norwida 2023

statuetka Nagrody im. Norwida w 2023 roku

Statuetka Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida

W tym roku Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło Życia’ odbierze wybitna aktorka o charyzmatycznej osobowości i aktorskiej perfekcji. Znamy również nominacje do nagrody za dzieło lub kreację powstałe w 2022 roku w kategoriach: Literatura, Muzyka, Sztuki Plastyczne i Teatr.

„Dzieło Życia” dla aktorki

Nagrodę specjalną za całokształt twórczości kapituła przyznała w tym roku wybitnej i charyzmatycznej aktorce Mai Komorowskiej.

– „Dziełem życia” Mai Komorowskiej jest ona sama, jako niezwykła postać teatru, filmu, życia społecznego i obywatelskiego w naszym kraju – powiedziała przewodnicząca Kapituły Nagrody „Dzieło Życia” Dorota Buchwald.

Literatura

W kategorii Literatura nominacje do nagrody im. Cypriana Kamila Norwida otrzymali Anna Piwkowska za tom poetycki „Furtianie” (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak), Małgorzata Sokorska za książkę „Upadł Buk” (wydawnictwo Austeria) oraz Andrzej Zieniewicz za tom esejów „Sceny biografii. Ja pisarskie w pamięci autobiograficznej” (Dom Wydawniczy Elipsa).

Muzyka

Kapituła Muzyczna zdecydowała o wyróżnieniu w tym roku Olgi Pasiecznik za nagranie płyty „Stanisław Moniuszko. Pieśni” (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina), Jolanty Pszczółkowskiej-Pawlik za dyrekcję artystyczną Festiwalu „Moniuszko na Trakcie Królewskim” i Patryka Walczaka za rolę Księcia Alberta w balecie „Giselle”, wystawianym w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Sztuki plastyczne

W dziedzinie sztuk plastycznych pretendentami do statuetki Norwidowskiej zostali Antoni Fałat za wystawę „Antoni Fałat – malarstwo” prezentowaną w Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie, Adam Styka za wystawę w Galerii Opera w Warszawie oraz Anna Beata Wątróbska-Wdowiarska, która w Muzeum Mazowieckim w Płocku zaprezentowała wystawę monograficzną „Iluzja w przestrzeni. Anna Beata Wątróbska-Wdowiarska. Medalierstwo i rzeźba”.

Teatr

Wśród kreacji teatralnych uznanie kapituły zdobyły Agata Kulesza za rolę Anny w przedstawieniu „To wiem na pewno” wystawianej w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie, Anna Seniuk za rolę w monodramie „Życie Pani Pomsel”, granej w Teatrze Polonia w Warszawie i Anna Wieczur za reżyserię spektaklu „Sztuka intonacji” zrealizowanym w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy.

Statuetki i nagrody pieniężne

Statuetki Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida wręczone zostaną 24 września w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureaci – wyłonieni spośród nominowanych – otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 30 tysięcy złotych, a w przypadku laureata Nagrody “Dzieło Życia” – 40 tysięcy złotych. Nominowani do nagrody wyróżnieni zostaną imiennymi medalami okolicznościowymi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości 10 tysięcy złotych.

Dotychczasowi laureaci

Od 2002 roku Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida uhonorowanych zostało 100 artystów. Były to osobowości świata sztuki jak: aktorzy i reżyserzy – Gustaw Holoubek, Jan Englert, Danuta Stenka, dyrygenci – Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Łukasz Borowicz, artyści plastycy – Leon Tarasewicz, Barbara Falender, Jacek Sempoliński oraz literaci – Ernest Bryll, Jakub Małecki, Wiesław Myśliwski. Nagrodą „Dzieło życia” uhonorowani zostali między innymi: Danuta Szaflarska, Jan Kobuszewski, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Jerzy Maksymiuk, Andrzej Seweryn czy Piotr Paleczny.

 

Nominacje Norwidowskie 2023

W tym roku Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło Życia’ odbierze wybitna aktorka o charyzmatycznej osobowości i aktorskiej perfekcji. Znamy również nominacje do nagrody za dzieło lub kreację powstałe w 2022 roku w kategoriach: Literatura, Muzyka, Sztuki Plastyczne i Teatr.

„Dzieło Życia” dla aktorki

Nagrodę specjalną za całokształt twórczości kapituła przyznała w tym roku wybitnej i charyzmatycznej aktorce Mai Komorowskiej.

– „Dziełem życia” Mai Komorowskiej jest ona sama, jako niezwykła postać teatru, filmu, życia społecznego i obywatelskiego w naszym kraju – powiedziała przewodnicząca Kapituły Nagrody „Dzieło Życia” Dorota Buchwald.

Literatura

W kategorii Literatura nominacje do nagrody im. Cypriana Kamila Norwida otrzymali Anna Piwkowska za tom poetycki „Furtianie” (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak), Małgorzata Sokorska za książkę „Upadł Buk” (wydawnictwo Austeria) oraz Andrzej Zieniewicz za tom esejów „Sceny biografii. Ja pisarskie w pamięci autobiograficznej” (Dom Wydawniczy Elipsa).

Muzyka

Kapituła Muzyczna zdecydowała o wyróżnieniu w tym roku Olgi Pasiecznik za nagranie płyty „Stanisław Moniuszko. Pieśni” (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina), Jolanty Pszczółkowskiej-Pawlik za dyrekcję artystyczną Festiwalu „Moniuszko na Trakcie Królewskim” i Patryka Walczaka za rolę Księcia Alberta w balecie „Giselle”, wystawianym w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Sztuki plastyczne

W dziedzinie sztuk plastycznych pretendentami do statuetki Norwidowskiej zostali Antoni Fałat za wystawę „Antoni Fałat – malarstwo” prezentowaną w Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie, Adam Styka za wystawę w Galerii Opera w Warszawie oraz Anna Beata Wątróbska-Wdowiarska, która w Muzeum Mazowieckim w Płocku zaprezentowała wystawę monograficzną „Iluzja w przestrzeni. Anna Beata Wątróbska-Wdowiarska. Medalierstwo i rzeźba”.

Teatr

Wśród kreacji teatralnych uznanie kapituły zdobyły Agata Kulesza za rolę Anny w przedstawieniu „To wiem na pewno” wystawianej w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie, Anna Seniuk za rolę w monodramie „Życie Pani Pomsel”, granej w Teatrze Polonia w Warszawie i Anna Wieczur za reżyserię spektaklu „Sztuka intonacji” zrealizowanym w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy.

Statuetki i nagrody pieniężne

Statuetki Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida wręczone zostaną 24 września w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureaci – wyłonieni spośród nominowanych – otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 30 tysięcy złotych, a w przypadku laureata Nagrody “Dzieło Życia” – 40 tysięcy złotych. Nominowani do nagrody wyróżnieni zostaną imiennymi medalami okolicznościowymi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości 10 tysięcy złotych.

Dotychczasowi laureaci

Od 2002 roku Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida uhonorowanych zostało 100 artystów. Były to osobowości świata sztuki jak: aktorzy i reżyserzy – Gustaw Holoubek, Jan Englert, Danuta Stenka, dyrygenci – Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Łukasz Borowicz, artyści plastycy – Leon Tarasewicz, Barbara Falender, Jacek Sempoliński oraz literaci – Ernest Bryll, Jakub Małecki, Wiesław Myśliwski. Nagrodą „Dzieło życia” uhonorowani zostali między innymi: Danuta Szaflarska, Jan Kobuszewski, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Jerzy Maksymiuk, Andrzej Seweryn czy Piotr Paleczny.

 

Posiedzenia Kapituł Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida

W dniach 12-14 czerwca 2023 r. odbyły się posiedzenia Kapituł Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida, które spośród zgłoszonych kandydatów wybrały nominowanych i laureatów.

Kapituła Nagrody “Dzieło Życia”

Kapituła Nagrody “Dzieło Życia”

Dorota Buchwald – przewodnicząca

Małgorzata Komorowska

Krzysztof Skolimowski

Marek Wawrzkiewicz

Anna Żakiewicz

 

 

 

Kapituła Literacka

Kapituła Literacka

Krzysztof Masłoń

Krzysztof Mrowcewicz

Agnieszka Papieska

Jan Rejczak

Marek Wawrzkiewicz – przewodniczący
Tomasz Wójcik

 

Kapituła Muzyczna

Kapituła Muzyczna

Izabela Kłosińska

Małgorzata Komorowska – przewodnicząca

Stanisław Leszczyński

Grzegorz Michalski

Krzysztof Skolimowski

Janusz Przybylski

 

Kapituła Plastyczna

Kapituła Plastyczna

Jacek Maślankiewicz

Anna Szyjkowska-Piotrowska

Stanisław Wieczorek – przewodniczący

Jadwiga Zakrzewska

Józef Zalewski

Anna Żakiewicz

 

 

Kapituła Teatralna

Kapituła Teatralna

Dorota Buchwald

Katarzyna Flader-Rzeszowska

Tomasz Miłkowski – przewodniczący

Jadwiga Zakrzewska

 

 

 

 

 

 

XXII edycja Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida

Grafika z logotypem nagrodySamorząd Województwa Mazowieckiego zaprasza do zgłaszania kandydatów do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida przyznawanej w dziedzinie sztuki.

Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida otrzymają artyści tworzący na Mazowszu w kategoriach: Literatura, Muzyka, Sztuki Plastyczne, Teatr za dzieło lub kreację powstałe w roku 2022 oraz w kategorii „Dzieło Życia” – za całokształt twórczości.

Kto może zgłosić kandydata?

Do zgłaszania kandydatów do nagrody zaproszeni są: ogólnopolskie związki twórcze lub ich oddziały, uczelnie wyższe, instytucje kultury, wydawnictwa i redakcje, twórcy indywidualni, a także członkowie kapituł. W przypadku Nagrody „Dzieło Życia” uprawnionymi są także mieszkańcy województwa mazowieckiego. Wyboru nominowanych i laureatów dokonają autorytety w poszczególnych dziedzinach sztuki, zasiadający w kapitułach Norwidowskich.

Gdzie kierować zgłoszenia?

Kandydatów do nagrody zgłosić można, przesyłając wypełniony i podpisany wniosek wraz z oświadczeniem kandydata na adres:

Przewodniczący Sejmiku
Województwa Mazowieckiego
Plac Bankowy 3/5,
00-142 Warszawa
(z dopiskiem „Nagroda Norwida”)

lub e-mail: nagrodanorwida@mazovia.pl

Termin zgłaszania kandydatur upływa 15 maja 2023 r.

Nagrody i statuetki

Spośród zgłoszonych kandydatów Kapituły Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida wybiorą nominowanych i laureatów. Laureaci otrzymują okolicznościową statuetkę, dyplom oraz 30 tysięcy złotych, a laureat Nagrody “Dzieło Życia” 40 tysięcy złotych. Nominowani do nagrody otrzymują imienny medal okolicznościowy oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych.

Laureaci nagrody

W 2022 r. laureatami Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida zostali Andrzej Seweryn, Jakub Małecki, Mariusz Godlewski, Piotr Szulkowski i Krzysztof Warlikowski. Statuetki Norwidowskie w poprzednich latach otrzymali m.in.: aktorzy – Gustaw Holoubek, Jan Englert, Krystyna Janda, dyrygenci – Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Łukasz Borowicz, artyści plastycy – Leon Tarasewicz, Jacek Sempoliński, Stanisław Wieczorek oraz literaci – Ernest Bryll, Henryk Bardijewski, Janusz Drzewucki. Nagrodą „Dzieło życia” uhonorowani zostali tacy artyści jak: Danuta Szaflarska, Jan Kobuszewski, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Jerzy Maksymiuk, Piotr Paleczny.

Ostatnio zaktualizowano 25 września 2023 o 13:30

Mazowiecki Instytut Kultury