Laureat w kategorii Literatura 2022

Laureat w kategorii Literatura 2022

Jakub Małecki stoi przy mikrofonieJakub Małecki – pisarz, tłumacz

Nominowany za powieść „Święto ognia”, wyd. Sine Qua Non

Z wykształcenia jest ekonomistą. Zadebiutował w 2007 roku opowiadaniem „Dłonie” na łamach magazynu Science Fiction, Fantasy i Horror. W 2008 roku ukazały się jego dwie pierwsze książki: „Błędy” i „Przemytnik cudu”. Publikował w Nowej Fantastyce, Magazynie Fantastycznym, Lśnieniu, Chimerze, Miesięczniku Znak, Magazynie Pocisk, Przekroju, Piśmie, Newsweeku, Polityce, Angorze, Tygodniku Powszechnym oraz wielu antologiach i zbiorach opowiadań.

Autor bestsellerowych książek: „Dygot”, „Rdza” oraz „Ślady” – nominowanych do Nagrody Literackiej „Nike”. Za powieść „Dygot” otrzymał również Złote Wyróżnienie Nagrody im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” i Poznańskiej Nagrody Literackiej. Zdobył także Nagrodę Śląkfa za powieść „Dżozef” oraz Nagrodę Książka Miesiąca „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” w kategorii „epistolografia” za przekład na język polski „Listów niezapomnianych”. Dwukrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za powieść „Dżozef” i opowiadanie „Za godzinę powinna tu być” ze zbioru „Zaksięgowani”. Powieść „Horyzont” uznana została natomiast za Książką Roku 2019 przez Magazyn Literacki „Książki”. Najnowsza powieść „Święto ognia” zwyciężyła w plebiscycie Książka Roku 2021, organizowanym przez Lubimyczytać.pl i Allegro. Doceniony również poza granicami kraju przez holenderskich księgarzy za przetłumaczoną na język niderlandzki „Rdzę”, która znalazła się na pierwszym miejscu rankingu najlepszych książek na portalu Blendle. W 2022 roku tłumaczenie „Dygotu” na język rosyjski zostało nominowane do Yasnaya Polyana Literary Award, przyznawanej przez Muzeum Lwa Tołstoja.

Jest laureatem stypendium „Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017) oraz Stypendium im. Albrechta Lemppa, przyznawanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Książki i Literarisches Colloquium Berlin.

…Coś starego, coś nowego – tak podsumować można jedenastą książkę w dorobku Jakuba Małeckiego, „Święto ognia”. Z jednej strony wierni czytelnicy i czytelniczki znajdą tu autora, którego znają, z drugiej – pisarz spróbował nowego podejścia do narracji i języka, co nadaje „Świętu…” unikalny charakter… (Marcin Zwierzchowski, blog)

Ostatnio zaktualizowano 27 września 2022 o 14:03

Mazowiecki Instytut Kultury