Rok 2021

Laureaci Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida 2021

Laureaci Nagrody stoją na scenie obok siebie, Józef Hen siedzi na krześle.W 200. rocznicę urodzin Cypriana Norwida – 24 września 2021 r. – przyznane zostały już po raz dwudziesty Nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego im. Cypriana Kamila Norwida za dzieło lub kreacje powstałe w 2020 roku w kategoriach: Literatura, Muzyka, Sztuki Plastyczne i Teatr. Statuetkę za całokształt twórczości otrzymał wybitny pisarz, reportażysta, scenarzysta, reżyser i dramaturg.

Uroczysta gala wręczenia Nagród im. Cypriana Kamila Norwida, 24 września 2021 r.

Literackie Dzieło Życia

Laureatem tegorocznej Nagrody „Dzieło Życia” został Józef Hen – jeden z najbardziej twórczych i wszechstronnych pisarzy polskich. W swoim dorobku artystycznym ma zarówno reportaże, nowele, opowiadania, prozę historyczną oraz powieści dla dorosłych i młodzieży. Autor ponad 30 książek, 32 scenariuszy filmowych i teatralnych oraz czterech seriali telewizyjnych.

Literatura

W kategorii Literatura Statuetkę Norwidowską odebrała Maria Karpińska za zbiór opowiadań „Żywopłoty”. To debiutancka książka, w której laureatka kreuje – jak sama mówi – bohaterów, odczuwających podobne do jej lęków, rozczarowań, mających te same nadzieje i popełniających te same błędy. Odnajduje w nich samą siebie, własne niezrealizowane scenariusze i wybory, na które nie starczyło jej odwagi.

Muzyka

W dziedzinie muzyki laureatką XX edycji nagrody została animatorka życia muzycznego Malina Sarnowska, autorka miniserialu „Bazylek w Sinfonii Varsovii”. Złożony z krótkich filmów edukacyjnych serial cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, wprowadzając ich w świat instrumentów muzycznych, przy wykorzystaniu multimedialnej formy przekazu.

Sztuki plastyczne

Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii Sztuki Plastyczne otrzymał w tym roku rzeźbiarz Xawery Wolski za rewitalizację dworu w Dańkowie i stworzenie na jego terenie galerii sztuki współczesnej. To zarazem nowa kolekcja sztuki współczesnej na Mazowszu jak i przestrzeń do dialogu między bogactwem materialnym Mazowsza a środowiskiem twórców i odbiorców sztuki.

Teatr

Statuetkę w kategorii Teatr otrzymała aktorka teatralna i gwiazda dużego ekranu Danuta Stenka za rolę Charlotty w spektaklu „Sonata jesienna”, wystawianym w Teatrze Narodowym w Warszawie. Kapituła doceniła niezwykły kunszt wykonania tej partytury aktorskiej, precyzyjnie wymyślonej i zrealizowanej.

Statuetki i nagrody pieniężne

Laureaci – wyłonieni spośród nominowanych – otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 25 tysięcy złotych, a w przypadku laureata Nagrody “Dzieło Życia” – 30 tysięcy złotych. Nominowani do nagrody wyróżnieni zostali imiennym medalem okolicznościowym oraz nagrodą pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych.

Dotychczasowi laureaci

Od 2002 roku Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida uhonorowanych zostało już blisko 100 artystów. Są to osobowości świata sztuki jak: aktorzy – Gustaw Holoubek, Jan Englert, Krystyna Janda, dyrygenci – Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Łukasz Borowicz, artyści plastycy – Leon Tarasewicz, Jacek Sempoliński, Stanisław Wieczorek oraz literaci – Ernest Bryll, Henryk Bardijewski, Janusz Drzewucki. Nagrodą „Dzieło życia” uhonorowani zostali między innymi: Danuta Szaflarska, Jan Kobuszewski, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Jerzy Maksymiuk, Piotr Paleczny.

 

 

Uroczystość wręczenia Nagród im. Cypriana Kamila Norwida 2021

Samorząd Województwa Mazowieckiego już po raz dwudziesty przyzna Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Zapraszamy do oglądania uroczystości wręczenia nagród – 24 września 2021 r. o godz. 12.00 na kanale YouTube Mazowiecki Instytut Kultury.

 

W tym roku statuetkę Nagrody „Dzieło Życia”, przyznawanej za całokształt twórczości, odbierze Józef Hen – znakomity pisarz, reportażysta, scenarzysta, reżyser, dramaturg i publicysta. Autor ponad 30 książek, 32 scenariuszy filmowych i teatralnych oraz czterech seriali telewizyjnych.

Podczas uroczystości poznamy laureatów Nagrody im. C. K. Norwida w kategoriach: Literatura, Muzyka, Sztuki Plastyczne i Teatr, które przyznawane zostaną za dzieło lub kreację powstałe
w 2020 roku. Nominacje do nagrody otrzymali:

LITERATURA

  • Joanna Bator za książkę „Gorzko, gorzko”, wyd. Znak
  • Piotr Bratkowski za powieść „Mieszkam w domu, w którym wszyscy umarli”, wyd. Wielka Litera
  • Maria Karpińska za zbiór opowiadań „Żywopłoty”, wyd. W.A.B

MUZYKA

  • Klaudiusz Baran za płytę CD „Ignacy Zalewski Accordion Works”, wyd. Chopin University Press
  • Andrzej Bauer za interpretację Koncertu na wiolonczelę i orkiestrę Witolda Lutosławskiego, wydane na płycie CD „Cello concertos/ Schumann, Czajkowski, Lutosławski”, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
  • Malina Sarnowska za autorski miniserial „Bazylek w Sinfonii Varsovii”

SZTUKI PLASTYCZNE

  • Janusz Fogler za wystawę „Powrót do ogrodu”, Ney Gallery & Prints w Warszawie
  • Piotr Welk za wystawę „Autoportret”, Galeria Sztuki na Prostej w Jabłonnie
  • Xawery Wolski za rewitalizację dworu w Dańkowie i stworzenie na jego terenie galerii sztuki współczesnej

TEATR

  • Wojciech Faruga za reżyserię spektaklu „Matka Joanna od Aniołów”, Teatr Narodowy w Warszawie
  • Modest Ruciński za potrójną rolę – Cervantes/Alonso Kichana/Don Kichot w spektaklu „Człowiek z La Manchy”, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy
  • Danuta Stenka za rolę Charlotty w spektaklu „Sonata jesienna”, Teatr Narodowy w Warszawie

Statuetki i nagrody pieniężne

Laureaci otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 25 tysięcy złotych, a w przypadku laureata Nagrody “Dzieło Życia” – 30 tysięcy złotych. Nominowani do nagrody wyróżnieni zostaną imiennym medalem okolicznościowym oraz nagrodą pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych.

 

Kto zdobędzie Statuetki Norwidowskie?

Infografika Nominacje do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida 2021W tym roku zbiegły się dwa ważne jubileusze – 200. Rocznica urodzin Cypriana Norwida i 20-lecie Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Przyznanie tegorocznych Statuetek Norwidowskich będzie w związku z tym szczególnym wydarzeniem. Znamy już nazwiska nominowanych do XX edycji tego wyróżnienia oraz laureata Nagrody „Dzieło Życia”.

Literackie Dzieło Życia

Statuetkę Nagrody „Dzieło Życia”, przyznawaną za całokształt twórczości, odbierze w tym roku pisarz, reportażysta, scenarzysta, reżyser, dramaturg i publicysta – Józef Hen – autor ponad 30 książek, 32 scenariuszy filmowych i teatralnych oraz czterech seriali telewizyjnych.

– Wybitny pisarz, nestor polskiego pisarstwa, obecny w naszej kulturze literackiej od roku 1947. To są potężne czasy, potężny okres życia i wiele pokoleń towarzyszyło jego pisarstwu, a on tym pokoleniom. Do dzisiaj bardzo aktywny jako pisarz, we wszystkich dziedzinach właściwie, od noweli przez powieści, utwory biograficzne, m.in. o Tadeuszu Boyu, Stanisławie Auguście. Mnóstwo tego napisał, nie mówiąc już o dramatach, scenariuszach filmowych, a nawet felietonach. Jest to pisarz wszechstronny, niesłychanie wrażliwy i ciągle, jak powiedział członek Kapituły Marek Wawrzkiewicz, coraz lepiej pisze (…). Jesteśmy zachwyceni, że tę nagrodę możemy w tak godne ręce przekazać – powiedział członek Kapituły Nagrody „Dzieło Życia” Tomasz Miłkowski.

Literatura

W kategorii Literatura nominacje do nagrody otrzymali autorzy wydanej w zeszłym roku prozy:  Joanna Bator za książkę „Gorzko, gorzko”, Piotr Bratkowski za powieść „Mieszkam w domu, w którym wszyscy umarli” i Maria Karpińska za zbiór opowiadań „Żywopłoty”.

Muzyka

Kapituła Muzyczna zdecydowała o wyróżnieniu w tym roku akordeonisty Klaudiusza Barana za płytę „Ignacy Zalewski Accordion Works”, wiolonczelisty Andrzeja Bauera za interpretację Koncertu na wiolonczelę i orkiestrę Witolda Lutosławskiego (wydane na płycie „Cello concertos/ Schumann, Czajkowski, Lutosławski”) oraz animatorki życia muzycznego Maliny Sarnowskiej autorki miniserialu „Bazylek w Sinfonii Varsovii”.

Sztuki plastyczne

Sztuki plastyczne w tegorocznej edycji nagrody reprezentowane będą przez fotografika Janusza Foglera wyróżnionego za wystawę „Powrót do ogrodu” w Ney Gallery & Prints w Warszawie, grafika Piotra Welka autora prac prezentowanych na wystawie „Autoportret” w Galerii Sztuki na Prostej w Jabłonnie oraz rzeźbiarza Xawerego Wolskiego za rewitalizację dworu w Dańkowie i stworzenie na jego terenie galerii sztuki współczesnej.

Teatr

Nominacje teatralne XX edycji nagrody otrzymali Wojciech Faruga za reżyserię spektaklu „Matka Joanna od Aniołów” w Teatrze Narodowym w Warszawie, Modest Ruciński za rolę Cervantesa/Alonsa Kichana/Don Kichota w spektaklu „Człowiek z La Manchy” wystawianym w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy oraz Danuta Stenka za rolę Charlotty w spektaklu „Sonata jesienna” Teatru Narodowego w Warszawie.

Statuetki i nagrody pieniężne

Statuetki Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida wręczone zostaną w rocznicę urodzin patrona – 24 września. Laureaci – wyłonieni spośród nominowanych – otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 25 tysięcy złotych, a w przypadku laureata Nagrody “Dzieło Życia” – 30 tysięcy złotych. Nominowani do nagrody wyróżnieni zostaną imiennym medalem okolicznościowym oraz nagrodą pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych.

Dotychczasowi laureaci

Od 2002 roku Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida uhonorowanych zostało przeszło 90 artystów. Są to osobowości świata sztuki jak: aktorzy – Gustaw Holoubek, Jan Englert, Krystyna Janda, dyrygenci – Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Łukasz Borowicz, artyści plastycy – Leon Tarasewicz, Jacek Sempoliński, Stanisław Wieczorek oraz literaci – Ernest Bryll, Henryk Bardijewski, Janusz Drzewucki. Nagrodą „Dzieło życia” uhonorowani zostali między innymi: Danuta Szaflarska, Jan Kobuszewski, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Jerzy Maksymiuk, Piotr Paleczny.

 

 

Kapituły Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida 2021

 
Już niedługo poznamy nazwiska nominowanych w tegorocznej XX edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Do nagrody zgłoszonych zostało w sumie 62 kandydatów w kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne, teatr- za dzieło bądź kreację powstałe w 2020 r. oraz w kategorii “Dzieło życia” – za całokształt twórczości. Nominowanych wybiorą kapituły, w których zasiadają autorytety w każdej z nagradzanych dziedzin.
 

Członkowie Kapituły Dzieło Życia 2021

KAPITUŁA „DZIEŁO ŻYCIA”

Małgorzata Komorowska – przewodnicząca

Tomasz Miłkowski

Dorota Stalińska

Marek Wawrzkiewicz

Józef Zalewski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Członkowie Kapituły Literackiej 2021

KAPITUŁA LITERACKA

Jarosław Klejnocki

Krzysztof Masłoń

Krzysztof Mrowcewicz

Jan Rejczak

Marek Wawrzkiewicz – przewodniczący

Magdalena Zabrodzka

 

 

 

 

 

 

 

 

Członkowie Kapituły Muzycznej 2021

KAPITUŁA MUZYCZNA

Izabela Kłosińska

Małgorzata Komorowska – przewodnicząca

Stanisław Leszczyński

Janusz Przybylski

Anna Skulska

Dorota Stalińska

 

 

 

 

 

 

 

 

Członkowie Kapituły Plastycznej 2021

KAPITUŁA PLASTYCZNA

Jacek Maślankiewicz

Anna Szyjkowska-Piotrowska

Stanisław Wieczorek – przewodniczący

Jadwiga Zakrzewska

Józef Zalewski

Anna Żakiewicz

 

 

 

 

 

 

 

 

Członkowie Kapituły teatralnej 2021

KAPITUŁA TEATRALNA

Dorota Buchwald

Katarzyna Flader-Rzeszowska

Tomasz Grochoczyński

Tomasz Miłkowski

Lech Śliwonik – przewodniczący

Jacek Wakar

Jadwiga Zakrzewska

 

 

 

 

 

 

 

 

XX edycja Nagrody im. C. K. Norwid

Przedłużamy termin zgłaszania kandydatów do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida
do 17 maja 2021 roku!

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać: ogólnopolskie związki twórcze lub ich oddziały, uczelnie wyższe, instytucje kultury, wydawnictwa i redakcje, twórcy indywidualni, a także członkowie kapituł. W przypadku Nagrody „Dzieło Życia” uprawnionymi są także mieszkańcy województwa mazowieckiego. Nominowanych i laureatów wybiorą eksperci w poszczególnych dziedzinach sztuki, zasiadający w kapitułach Norwidowskich.

Aby zgłosić kandydata, należy wypełniony i podpisany wniosek wraz z oświadczeniem kandydata przesłać na adres:

Przewodniczący Sejmiku
Województwa Mazowieckiego
Plac Bankowy 3/5,
00-142 Warszawa
(z dopiskiem „Nagroda Norwida”)

lub
e-mail: nagrodanorwida@mazovia.pl

Ostateczny termin zgłaszania kandydatur upływa 17 maja 2021 r.

Samorząd Mazowsza po raz dwudziesty przyzna Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida.
Od 2002 roku uhonorowanych zostało przeszło 90 artystów. Są to osobowości świata sztuki jak: aktorzy – Gustaw Holoubek, Jan Englert, Krystyna Janda, dyrygenci – Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Łukasz Borowicz, artyści plastycy – Leon Tarasewicz, Jacek Sempoliński, Stanisław Wieczorek oraz literaci – Ernest Bryll, Henryk Bardijewski, Janusz Drzewucki. Nagrodą „Dzieło Życia” uhonorowani zostali między innymi: Danuta Szaflarska, Jan Kobuszewski, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Jerzy Maksymiuk, Piotr Paleczny.

Laureaci tegorocznej nagrody otrzymają okolicznościową statuetkę, dyplom oraz 25 tysięcy złotych, a laureat Nagrody “Dzieło Życia” 30 tysięcy złotych. Nominowani do nagrody wyróżnieni zostaną imiennym medalem okolicznościowym oraz nagrodą pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych.

 

logotyp XXedycji Nagrody im. Norwida

Samorząd Mazowsza po raz dwudziesty przyzna Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Można już zgłaszać kandydatów do tegorocznej edycji tego wyróżnienia!

Kategorie

Nagroda przyznana zostanie artystom tworzącym na Mazowszu w kategoriach: Literatura, Muzyka, Sztuki plastyczne, Teatr za dzieło lub kreację powstałe w roku 2020 oraz w kategorii „Dzieło Życia” – za całokształt twórczości.

Uprawnieni do zgłaszania kandydatów

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać: ogólnopolskie związki twórcze lub ich oddziały, uczelnie wyższe, instytucje kultury, wydawnictwa i redakcje, twórcy indywidualni, a także członkowie kapituł. W przypadku Nagrody „Dzieło życia” uprawnionymi są także mieszkańcy województwa mazowieckiego. Nominowanych i laureatów wybiorą eksperci w poszczególnych dziedzinach sztuki, zasiadający w kapitułach Norwidowskich.

Wniosek

Aby zgłosić kandydata, należy wypełniony i podpisany wniosek wraz z oświadczeniem kandydata przesłać na adres:

Przewodniczący Sejmiku
Województwa Mazowieckiego
Plac Bankowy 3/5,
00-142 Warszawa
(z dopiskiem „Nagroda Norwida”)

lub
e-mail: nagrodanorwida@mazovia.pl

Termin zgłaszania kandydatur upływa 30 kwietnia 2021 r.

Statuetki i nagrody pieniężne

Laureaci nagrody otrzymają okolicznościową statuetkę, dyplom oraz 25 tysięcy złotych, a laureat Nagrody “Dzieło Życia” 30 tysięcy złotych. Nominowani do nagrody wyróżnieni zostaną imiennym medalem okolicznościowym oraz nagrodą pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych.

Dotychczasowi laureaci

Od 2002 roku Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida uhonorowanych zostało przeszło 90 artystów. Są to osobowości świata sztuki jak: aktorzy – Gustaw Holoubek, Jan Englert, Krystyna Janda, dyrygenci – Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Łukasz Borowicz, artyści plastycy – Leon Tarasewicz, Jacek Sempoliński, Stanisław Wieczorek oraz literaci – Ernest Bryll, Henryk Bardijewski, Janusz Drzewucki. Nagrodą „Dzieło Życia” uhonorowani zostali między innymi: Danuta Szaflarska, Jan Kobuszewski, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Jerzy Maksymiuk, Piotr Paleczny.

 

Ostatnio zaktualizowano 5 października 2021 o 13:40

Mazowiecki Instytut Kultury